Mandaly

08.12.2023

Během zasněžených zimních večerů bych se ráda zamyslela nad tím, co to mandaly jsou, kde se vzaly a jak na nás mohou působit.

Mandala je archetypální symbol. Její historie sahá až do dávných časů. I dnes bývá užívána jako nástroj meditace a vizualizace. Slouží jako jednoduchý prostředek pro relaxaci a zlepšení duševního stavu. 
Konkrétně jsou mandaly složité a detailní geometrické vzory, které vycházení z forem přírody – květů, sukulentů, tvarů vloček, ale i šnečích ulit. Nacházíme je v různých náboženstvích a kulturách po celém světě. Známé je kupříkladu jako vitrážová okna gotických katedrál. Přesný původ mandal je obtížné určit, protože se vyvíjely a rozvíjely v průběhu tisíciletí napříč všemi kontinenty. Mandaly nabyly významu nejen jako krásná umělecká díla, ale staly se také součástí mnoha rituálů. V dnešní době se nejčastěji spojují s meditací.  

Jak mandaly působí?

Mandaly jsou krásné a fascinující umělecké tvary, které mají mnoho různých významů a využití. Nejčastěji se spojují s duchovním rozvojem. Vytváření mandaly nebo pohled na ni může pomoci uklidnit mysl a přinést pocit klidu a harmonie.
Během meditace či odpočinku se můžeme zaměřit na mandalu nebo na její střed a sledovat vzory a barvy, což nám pomáhá odvádět pozornost od ostatních myšlenek a soustředit se na přítomný okamžik. Tímto způsobem nám může mandala pomoci dosáhnout vnitřního klidu a hlubšího porozumění sobě samému.  

Mandaly se také používají jako dekorativní prvky v umění a designu. Jejich složité vzory a symetrie jsou esteticky příjemné a mohou působit inspirativně i uklidňujícím způsobem. Proto jsou také často využívány v terapii, kde pomáhají lidem zvládat stres a úzkost a nalézt vnitřní rovnováhu.


Celkově lze říci, že mandaly mají pozitivní vliv na naši mysl a duši, ať už je vnímáme jako symboly duchovna, nástroje k meditaci nebo jen jako krásné umělecké dílo.


Z mnoha recenzí na své mandaly vybírám tyto. Obě mě zahřály u srdce!

"Vždycky, když se na obraz od Tebe podívám, tak se usmívám. Jde z něj neskutečná pozitivní energie.
Jsi skvělá, Jani!

Obraz od Tebe. Když jsem sama doma, sedím před ním a čerpám energii. V tichu  a klidu. Mám teď nelehké období, tak mi hodně pomáhá.

Jak působí mé mandaly na vás?  
Budu se těšit na vaši reakci🙂