Netradiční akvarelové techniky

17.01.2024

Prostřednictvím akvarelu můžeme proniknout do světa, kde barvy kouzelně tančí na papíře. Přináším krátký pohled do historie této techniky a zároveň zvu na výtvarný workshop, kde si každý může vyzkoušet netradiční a efektní akvarelové techniky.

Akvarel není pouze uměleckou dovedností, ale skutečným uměleckým zážitkem. Je to typ malířské techniky, při které se používají vodou rozpustné barvy. Barevné pigmenty se nanášejí na povrch speciálního papíru ve formě ředěného roztoku. Ten se může nanášet různými způsoby – štětcem, houbičkou nebo i jinými technikami, aby se dosáhlo různých efektů a textur. Akvarel je často používán k malbě krajiny, květin nebo abstraktních obrazů a vyniká svou transparentností a jemností. Je to velmi oblíbená technika mezi umělci i amatéry.

Kudy se ubírala akvarelová technika?

Akvarelová technika má dlouhou historii a její počátky sahají až do starověkých kultur. Nicméně se akvarel jako samostatná a rozvinutá malířská technika začal prosazovat až v 15. a 16. století v Evropě. Rané akvarely byly často používány jako nástroj pro předběžné náčrtky nebo studie před malbou olejovými barvami. V průběhu 18. a 19. století se akvarel stal samostatným uměleckým médiem a rozšířil se po celé Evropě. Dnes se těší oblibě po celém světě a to především díky své jedinečné schopnosti zachytit atmosféru a lehkost okamžiku. Jeho univerzálnost umožňuje vyjádřit různé nálady a emoce. Od abstraktních kompozic až po realistické scenérie, akvarel výborným nástrojem pro vyjádření vlastní kreativity a individuality.
Malování akvarelem je určeno pro každého, kdo má zájem o výtvarné umění a chce se vyjádřit pomocí barev a tvarů. Technika akvarelu je snadno dostupná, protože nevyžaduje příliš mnoho specializovaných nástrojů a materiálů. Stačí mít sadu akvarelových barev, štětce, papír a vodu.

Speciální techniky a netradiční pomůcky
Během workshopu se seznámíme s různými technikami. Jednou z nich je přidání soli do mokré barvy. Krystaly soli absorbují barvu a vytvářejí jedinečné struktury, které připomínají krystaly ledu nebo šperky. Dále lze efektně používat při malování papírové washi-pásky nebo klovatinu, který je ideální pro abstraktní prvky. Při jejím použití se barva náhodně rozmazává a vytváří zajímavé, nepravidelné tvary.
Výtvarný workshop je navržen tak, aby oslovil všechny bez ohledu na úroveň jejich uměleckých dovedností. Jak absolutní začátečníci tak pokročil se mohou seznámit s novými technikami a najít inspiraci, jak mohou obohatit svůj tvůrčí proces. Ať už maluji záložku do knížky nebo přání k narozeninám.  

Přijďte s námi objevit krásu a magii akvarelu, světa barev,
kde je každý tah štětce malým kouzlem.
Těšíme se na setkání s vámi na našem výtvarném workshopu, kde společně vytvoříme jedinečná umělecká díla!